Daňová evidence

Daňová evidence je evidencí příjmů a výdajů, majetku a závazků. (Blíže viz. § 7b zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.) Údaje z daňové evidence jsou potřebné pro stanovení správného základu daně, resp. daňové povinnosti.


Pro koho je daňová evidence vhodná?

Typicky pro živnostníky, zemědělce a jiné osoby mající příjmy z podnikání (pokud jim § 1 odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, nestanovuje povinnost vést účetnictví). 


Musím vést daňovou evidenci?

Ne, nemusíte, a to v případě, že se rozhodnete uplatňovat výdaje paušální částkou (dle § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů). Jste-li řemeslník nebo zemědělec, pak si můžete uplatnit ke svým příjmům výdaje ve výši 80 % těchto příjmů; zabýváte-li se např. inženýrskou činností ve výstavbě, pak si můžete uplatnit ke svým příjmům výdaje ve výši 60 % z těchto příjmů).

Pokud se však rozhodnete uplatňovat ke svým příjmům výdaje v prokázané (skutečné) výši, tj. výdaje, které jste skutečně při svém podnikání vynaložili, musíte daňovou evidenci vést.


Daňová evidence je tak vhodná především pro Ty, jejichž výdaje jsou vyšší než výdaje ve výši paušální částky. Dále je však nutno při rozhodování, zda vést daňovou evidenci či nikoliv, zohlednit fakt, že poplatníci uplatňující výdaje paušální částkou nemohou uplatnit daňové zvýhodnění na děti a na manželku (manžela). Máte-li děti či vyživujete-li manželku (manžela), doporučuji pečlivě propočítat odhad příjmů a výdajů a následný odhad daňové povinnosti ve variantě využití paušálních výdajů a ve variantě skutečných výdajů. Může se stát, že rozdíl v daňové povinnosti může být opravdu značný a může tak pro Vás být výhodné daňovou evidenci vést.

,

Výše paušálních výdajů se může změnit. Co s tím?

Z tohoto důvodu je praktické vést daňovou evidenci a až na konci roku se rozhodnout, zda pro účely stanovení daně z příjmů využijete výdaje v prokázané (skutečné) výši nebo uplatníte výdaje paušální částkou, a to podle toho, který způsob je pro Vás výhodnější.


Chci se stát plátcem DPH. Musím vést daňovou evidenci?

Nikoliv. I plátce DPH může uplatňovat výdaje paušální částkou, tj. nepotřebuje vést daňovou evidenci. Pozor, musí však vést evidenci pro účely DPH (viz. § 100 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty).


Rozhodl(a) jste se pro daňovou evidenci?

Pokud ano, nabízím Vám kompletní zpracování daňové evidence:

  • pěněžní deník,
  • kniha pohledávek, kniha závzaků,
  • přiznání k DPH
  • přiznání k dani silniční,
  • přiznání k dani z nemovitostí,
  • přiznání k dani z příjmů fyzických osob,
  • přehledy OSVČ na sociální a zdravotní pojištění,
  • mzdy.

Mimo výše uvedené zajistím i průběh kontrol - finanční úřad, zdravotní pojišťovny, okresní správa sociálního zabezpečení.

Čerpáte-li v rámci Vašeho podnikání dotaci, zajistím i průběh kontrol poskytovatele dotace.

Dle Vaší potřeby zpracuji také statisitcké výkazy a podklady pro banky. A bude-li to třeba, pomohu Vám také s finančním plánováním a řízením Vašeho podnikání.


Máte-li zájem, případně potřebujete poradit, neváhejte mne kontaktovat.